Wpisy z okresu: 4.2015

104526715Dziś Wielka Sobota, przygotowania w toku, dobre jedzonko się szykuje, pokarmy poświęcone (albo i nie, zależy co kto uznaje).W każdym razie mnóstwo wokół smakowitych zapachów i dobrego jedzenia. Moja znudzona rodzinka pożarła jedynego czekoladowego zajączka, przeznaczonego do stroika.
- Zeżarliście zajączka! – spojrzałam oskarżycielsko na papierek po zajączku.
- Oj tam, sam się prosił – zgodnym chórem odparli moje zarzuty mąż z córką.- I wcale nie był taki smaczny… – dodała córeczka.
Wówczas moją mamę (rocznik przedwojenny)  naszła refleksja:
- Pamiętam Wielki Piątek w 1947 – zachichotała.
- A coś wesołego się zdarzyło wtedy? – spytałam.
- Teraz wydaje mi się trochę wesołe. Dwa zdarzenia pamiętam. Pierwsze, naprawdę śmieszne. Miałam 11 lat, poszłam z mamą do kościoła. Wtedy ksiądz święcił wodę, w takich wielkich beczkach stały i ludzie przynosili naczynia – wiaderka, bańki, butelki, nabierali tej wody ile się dało i zabierali do domu. W sumie to nie wiem po co. Potem była msza, cisza wielka i skupienie. Nagle komuś wymsknęły się dwie butelki ze święconą wodą i pac, pac – toczyły po schodkach w tej nabożnej ciszy. Moja mama (śmieszka z niej  była) nie mogła przestać się śmiać, ja też (oczywiście po cichu) – mama zaczęła się śmiać na całego.
- A drugie wspomnienie? – nalegałam.
- Bieda wtedy była! Mieliśmy jednak świnkę, która poszła na świąteczny stół. Mała ta świnka,
masarz za usługę połowę mięsa zabrał. Pamiętam jak siedziałam w kuchni w Wielki Piątek,
a mama topiła słoninkę na skwarki. Ależ pachniało! W dodatku byłam chuda i zagłodzona.
Mama  powiedziała, żebym wzięła trochę skwarków i zjadła. Spojrzałam na nią oburzona i przerażona:
- Mamo! To Wielki Piątek! Jak możesz mi dawać skwarki! (które zresztą jadałam dwa razy w roku, a tak to kapusta, chleb i kozie mleko). Ksiądz surowo zabronił , mamo! – powiedziawszy to zaczęłam oczekiwać ostrzegawczych gromów z jasnego nieba.
A moja mam spojrzała na mnie z politowaniem:
- Dziecko, jedz, jesteś taka chudziutka i głodna, jedz mówię!
Nie pamiętam jednak czy zjadłam te skwarki czy nie…
A moi zajączka zjedli! Za to mama jest zadowolona, że to nie 1947 rok.
Pozdrawiam wielkanocnie!
Kama

http://www.facebook.com/PanoptikumBlogosobliwosci

Muzyczny relaks:

OLYMPUS DIGITAL CAMERADzisiaj Prima aprilis!  Dzień żartów, zmyślonych historii, naigrawania się z naiwnych.
W związku z tym proponuję quiz. Podam kilka zmyślonych faktów i kilka prawdziwych wydarzeń. Zgadnijcie co jest prawdą.

1. Zmasakrowanie ciała nożem to według sądu „lekkie obrażenia ciała”. Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał bulwersujący wyrok w sprawie mężczyzny, który zadał swojej żonie 29 ciosów nożem. Poza ranami od noża, żona napastnika miała m.in. złamany nos. Jednak Sąd Apelacyjny uznał, że były to jedynie lekkie obrażenia ciała.

2. Biskupi zaapelowali do parlamentarzystów w sprawie ustawy o in vitro. Grożą, że osoby głosujące za ustawą rządową, a nie po myśli Episkopatu, mogą zostać wykluczone z Kościoła.

3. Komornik przy Sądzie Rejonowym w Działdowie przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków, prowadząc postępowanie egzekucyjne wobec właściciela warsztatu samochodowego Wiktora Ch. z Nidzicy. Zajął wyposażenie warsztatu – kilka tysięcy opon i samochody stojące na posesji i wywiózł je. Samochody wycenione jako złom zostały zniszczone podczas wywożenia i załadunku na ciężarówki. Wartość mienia zaniżył o 500 tys. złotych.

4. Parafia MB Królowej Aniołów na Bemowie (Warszawa) zaopatrzyła się w czytnik linii papilarnych. Będzie służył do weryfikacji obecności ministrantów na Mszy świętej i innych nabożeństwach.

5. Nasi politycy to inteligentni, wykształceni ludzie. Wrażliwi na problemy społeczne. Są uczciwi, nieprzekupni i prawdomówni.

Drodzy czytelnicy. Jestem pewien, że bez trudu zdemaskowaliście primaaprilisowe żarty. Dla czystej formalności  informuje, że pierwsze cztery informacje są prawdziwe. Tylko 5 punkt był żartem…

Hari Seldon


http://www.facebook.com/PanoptikumBlogosobliwosci

Muzyczny relaks:

Powered by WordPress Web Design by SRS Solutions © 2018 panoptikum-blogosobliwosci Design by SRS Solutions

  • RSS